NARODOWE

CZYTANIE

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W tym roku, podczas 8. edycji, odbyła  się lektura 8 utworów z ponad stu tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

5 września Narodowe Czytanie miało miejsce także na Rynku w Żołyni, przed pomnikiem Adama Mickiewicza. Zostało ono zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną, uczniów szkół gminy Żołynia oraz Klub Seniorów. Zebrana publiczność wysłuchała 5 nowel znanych, polskich pisarzy. Uczniowie w składzie - Maksymilian Nicpoń, Jakub Januszyński,Agnieszka Ożóg oraz Dominika Wilczek- zaprezentowali utwór Bolesława Prusa pt. "Katarynka".

Takie publiczne i powszechne czytanie książek z pewnością przyczyni się do propagowania czytelnictwa i znajomości literatury polskiej.